Misja Koalicji Europejskiej nie kończy się 26 maja

Wierzę, że Koalicja Europejska odegra istotną rolę nie tylko w wyborach majowych, ale też na jesieni.

Priorytety, które połączyły różne siły polityczne w Koalicji, będą nadal ważne, także w wyborach krajowych. Wartości takie jak praworządność, demokracja, prawa mniejszości wręcz zyskują na znaczeniu w kontekście krajowym. Ale też dbanie o jakość naszego życia, czyste powietrze, zapewnienie taniej energii, lepszej jakości opieki zdrowotnej, dbanie o spójność transportową i komunikacyjną. Te wszystkie elementy z Programu Europejskiego Koalicji powinny być przełożone na szczegółowe rozwiązania w wyborach jesiennych.

Poza tym liczy się ciągłość instytucjonalna. Koalicja Europejska nie jest tylko czasowym szyldem wyborczym. Jest politycznym paktem różnych środowisk na rzecz trwałej i aktywnej obecności Polski w Europie. Jest też zobowiązaniem do utrzymania i ochrony wartości europejskich w Polsce.

I ta misja, to solenne zobowiązanie, jakie podjęliśmy wobec wyborców, nie kończy się 26 maja. Musi znaleźć swoją kontynuację w programie, jaki zaprezentujemy jesienią jako zjednoczone siły demokratyczne. Kolejne rozdrobnienie i pójście do wyborów oddzielnie odbyłoby się ze szkodą dla Polski europejskiej.