Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Moja Europa - Danuty Hübner Moja Europa - Danuty Hübner Moja Europa - Danuty Hübner
Pamięć

17.05.2018
czwartek

Europejska pamięć potrzebna od zaraz

17 maja 2018, czwartek,

Kilka dni temu tegoroczną Nagrodę Młodych Karola Wielkiego, przyznawaną przez Parlament Europejski wraz z Międzynarodową Fundacją Karola Wielkiego, otrzymała inicjatywa Worcation. Jej hasło to „Europejska młodzież pracuje na rzecz europejskiej historii”. Młodzi ludzie w wieku 16-26 lat z Niemiec, Polski, Włoch, Ukrainy i Francji spędzają wspólnie czas, poznając trudne i ciemne momenty europejskiej historii, szczególnie tej związanej z II wojną światową, w ramach projektu Stalag VIII A. Ten były obóz jeniecki, znajdujący się po polskiej stronie Europa-Miasta Görlitz-Zgorzelec, jest miejscem pamięci i edukacji.

Uczestnicy pod okiem archeologa wykonują prace badawcze na terenie obozu, analizują pozostałe dokumenty, zapoznając się przy tym z metodologią badań historycznych. Biorą też udział w warsztatach na temat związków historii ze sztuką, w tym możliwości rekonstrukcji pamiątki historycznej, jaką są pozostałe fundamenty Stalagu – w taki sposób, aby ukazać przeszłość we współczesnej, żywej formie.

Nagrodzony projekt, oprócz tego, że jest w najlepszym sensie edukacyjny, nie jest wynikiem żadnej partykularnej polityki historycznej. I to jest jego największa zaleta. Nie chodzi w nim ani o wskazanie winnego, ani o pokazanie własnych ran i martyrologii.

Chodzi raczej o wspólne uhonorowanie ofiar złej przeszłości oraz o wytworzenie pewnej wspólnoty myślenia Europejczyków, która zapobiegnie jej powtórzeniu w przyszłości.

Historia nie służy tu do dowartościowywania samych siebie ani pomniejszania innych, ale jest wspólną pracą nad przeszłością, ale dla przyszłości.

Młodzi uczestnicy pracują fizycznie, przekopując obozową ziemię w poszukiwaniu artefaktów – widzą więc żywe ślady przeszłości w swoich rękach. ale też pracują nad swoim stosunkiem do tego, co było, słuchając kolegów z innych krajów, z inną być może perspektywą na upamiętnienie, na dyskursywne przetworzenie pamięci, na samą istotę pamięci czy na możliwość jej przezwyciężenia poprzez sztukę.

Praca, którą wykonują, jest pracą nad pamięcią otwartą, niedającą się zamknąć w starych szablonach i odrzucającą wszelkie manipulowanie przeszłością dla osiągnięcia doraźnych celów politycznych. Jest to pamięć ludzi wolnych, którzy gotowi są przyjąć odpowiedzialność za przyszłość Europy. Ci młodzi ludzie będą pamiętać o przeszłości, ale nie pozwolą, aby była ona niejako wyrokiem, który nakazuje, aby w osobie innej narodowości, w Niemcu czy Ukraińcu, zawsze widzieli wroga, bo taka była pamięć ich ojców, dziadków czy nawet pradziadków.

W trudnym dla Europy i świata czasie, gdy wydaje się, że wszędzie triumfuje nacjonalizm i – jak nazwała to węgierska badaczka Eva J. Zemandl – „transnarodowy trybalizm”, naszym zadaniem jako wolnych obywateli jest odzyskiwanie tej otwartej pamięci, szczególnie wśród młodego pokolenia Europejczyków, często bezwolnie poddającego się zaczadzeniu oparami przeszłości, rozpylanymi w przestrzeni publicznej przez doświadczonych manipulatorów umysłów.

Dlatego niezmiernie cieszy mnie Nagroda Karola Wielkiego dla młodych ludzi z Worcation. Bo tacy jak oni to nadzieja na dobrą przyszłość dla Europy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Szanowna Pani Profesor, gratulacje i podziekowania! Czego nam potrzeba, to empatii miedzy narodami i rozwoju metakompetencji od dziecinstwa w szkolnictwie. „Multi kulti” jest za bardzo powierzchowne, oparte bardziej na efekciarstwie i happeningu, bywa kaprysne i nierzeczowe. Religie, jakie sa, kazdy widzi. To i tamto oparte na sympatii i antypatii, na emocjach. W przypadku odrzucenia jakiegos wzorca prowadzi do zwalczania jego, nawet przez uzycie sily. Empatia nie przewiduje takiego „przedluzonego ramienia”. Metakompetencja to stan ducha, wolny od przemocy. Piesn przyszlych pokolen. Jakich? Zalezy od dzisiaj, kto sie zalapie. Pozdrawiam serdecznie.

 2. Europesjka pamięć potrzebna od zaraz

  LuxLeaks – gigantyczna afera podatkowa

  Przypomnijmy, LuxLeaks to jedna z największych afer podatkowych ostatnich lat. Międzynarodowe dziennikarskie śledztwo pozwoliło ustalić w 2014 r., że ponad 340 międzynarodowych firm przez lata korzystało z dogodnych umów z luksemburskim fiskusem, które redukowały im podatek CIT. Tacy giganci jak Google czy Ikea płacili podatki rzędu 1-2 proc. Apple, Ikea czy Pepsi, zaoszczędziły miliardy euro. Swoje zobowiązania podatkowe znacząco obniżyły także Starbucks i Fiat. Wszystko odbywało się kosztem innych krajów, które traciły wpływy podatkowe.

  Aferę ujawnili Antoine Deltour i Raphael Halet, byli księgowi jednej z największych firm doradczych PwC. Księgowi wykradli ponad 30 tys. stron dokumentów, które dotyczyły rozliczeń podatkowych wielkich firm w Luksemburgu. Jako pierwszy o sprawie napisał francuski dziennikarz Edouard Perrin. I to on jako trzeci stanął przed luksemburskim sądem. Potem sprawę nagłośniły kolejne redakcje.
  Pierwszy wyrok – sąd skazuje demaskatorów

  Prokurator domagał się dla byłych księgowych PwC kilku lat więzienia. A dla dziennikarza wysokiej grzywny. W połowie 2016 r. sąd w Luksemburgu skazał Antoine Deltoura na 12 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu i 1500 euro grzywny. Raphael Halet dostał 9 miesięcy więzienia w zawieszeniu plus 1000 euro grzywny. Edouard Perrin został uniewinniony.

  – To skandal. I przesłanie dla koncernów, które uciekają przed podatkami: możecie spać spokojnie – komentował wtedy werdykt sądu cytowany przez Reutersa adwokat Deltoura, William Bourdon.
  Apelacja – sąd łagodzi wyroki

  Apelacja przyniosła złagodzenie wyroków, ale nie uniewinniła księgowych, którzy ujawnili LuxLeaks. W marcu zeszłego roku sąd ogłosił karę 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu oraz 1500 euro grzywny dla Antoine Deltoura oraz karę 1000 euro grzywny dla Raphaela Haleta. Dziennikarz Edouard Perrin ponownie nie został skazany.

  – Po raz kolejny interes prywatny, wielkich korporacji wziął górę nad interesem publicznym i dobrem obywateli oraz prawem dostępu do informacji. Wyrok ten pokazuje także, że daleko nam jeszcze do czasu, kiedy sygnaliści będą objęci ochroną prawną – komentowała ten wyrok Daria Żebrowska-Fresenbet z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, która specjalizuje się w tematyce zwalczania ucieczek przed podatkami.
  Na koniec sąd uniewinnia Deltoura

  Teraz, po blisko dwóch latach od pierwszego wyroku skazującego demaskatorów LuxLeaks, zapadł wyrok uniewinniający Antoine’a Deltoura.

  Zdaniem jego prawników, wyrok uniewinniający w tej sprawie będzie wsparciem dla obywateli, którzy są świadkami etycznie nagannych praktyk i decydują się na bicie na alarm w takich sprawach.

  Po ogłoszeniu werdyktu sądu Deltour dziękował ludziom i organizacjom, które wspierały go w walce. Zwracał uwagę, że on miał wielkie wsparcie, ale wielu mniej widocznych demaskatorów ma wielkie kłopoty. – Niezbędne są przepisy prawne mocniej chroniące demaskatorów. Projekt europejskiej dyrektywy o ochronie sygnalistów jest pozytywnym sygnałem – stwierdził były księgowy PwC.

  Zdaniem Deltoura, jego proces pomógł europejskiej debacie publicznej o sprawiedliwości podatkowej, ochronie informatorów i wolności informacji. – W sytuacji, gdy uchylanie się od płacenia podatków pozostaje plagą w Europie i na całym świecie, informowanie obywateli jest niezbędnym warunkiem prawdziwych zmian – mówił Antoine Deltour. Życzył zwycięstwa dwóm współoskarżonym w sprawie LuxLeaks, Édouardowi Perrinowi i Raphaëlowi Haletowi, których batalia sądowa jeszcze się nie skończyła.
  A sprawcy śpią spokojnie

  Więcej: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,23420080,nie-bedzie-wiezienia-za-afere-podatkowa-luxleaks-jest-wyrok.html#Z_MTstream

 3. Dzięki postowi europosłanki Danuty Hubner na jej blogu dowiedziałem się o Worcation, którego uczestnikami są młodzi ludzie z Europy. Jest to dla mnie ważne, bo mam wnuka 16 – latka, któremu o tej inicjatywie opowiedziałem. On zaś zapytał mnie, czy mam namiary na Worcatin, gdyż w okresie zbliżających się wakacji chciałby popracować w tej archeologicznej wyprawie. Właśnie kończy naukę w gimnazjum i wybiera się do liceum.
  Czy może Pani napisać na swym blogu o kontakcie z tą inicjatywą?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. to droga dla Polski – modzi w Europie, jest już bilet darmowy dla 18. latków i koniecznie należy przyśpieszyć takie działania.

 6. : )

  Olga Tokarczuk’s ‚extraordinary’ Flights wins Man Booker International prize

  The Polish novelist takes £50,000 prize, to be shared with her translator, for a story that moves from ‘wit and gleeful mischief to real emotional texture’