Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Moja Europa - Danuty Hübner Moja Europa - Danuty Hübner Moja Europa - Danuty Hübner

22.02.2018
czwartek

Prawo do własnej opinii czy prawo do własnych faktów?

22 lutego 2018, czwartek,

Zjawisko „fake news” (fałszywych wiadomości) ma całkiem niewinne początki. Jest przykładem tego, jak możemy przegapić moment, kiedy pozornie błahe zdarzenia mogą uruchomić szkodliwą zmianę społeczną.

Jej początki można znaleźć w specyficznej subkulturze celebryckiej nastawionej na dostarczanie pożywki tabloidom. Zmyślone wiadomości ograniczały się więc początkowo do pewnej niszy społecznej i przegapiliśmy ten moment, kiedy wydostały się z tej niszy i eksplodowały w szerokiej przestrzeni społecznej i politycznej.

Można założyć, iż za tą eksplozją kryją się te same zjawiska, które uruchomiły populizm. Mam na myśli na przykład rozpad spójnych narracji partii politycznych czy erozję idei, które są fundamentem liberalnej demokracji, podważanych z lewa i z prawa. Mam na myśli stopniowy rozpad tradycyjnego, opartego na programie partii sposobu uprawiania polityki i rosnącej roli kontestujących ruchów politycznych często z jednym punktem programu, przekształcających się z czasem w partie żywiące się niezadowoleniem i obawami ludzi. Częścią tego sprzyjającego fałszywym wiadomościom, promującego zastępowanie prawa do opinii prawem do własnego faktu środowiska są też pojawiające się nowe formy ideologii politycznych, wzmacniających radykalizm.

Niestety rozpanoszeniu się tych impulsów towarzyszy słaby opór kulturowy. Racjonalne, często nudne argumenty przegrywają w zderzeniu z budzącymi emocje pseudoargumentami pochodzącymi z wątpliwych źródeł. Konsensualna, deliberatywna demokracja ustępuje opartemu na emocjach, impulsywnemu politycznemu dyskursowi. Idą za tym toksyczne zachowania w mediach społecznościowych. Coraz powszechniej używany trolling jest niebezpieczny, bo sygnalizuje pojawienie się totalitarnego myślenia w samym środku liberalnej kultury.

Za zjawiskiem fałszywych wiadomości kryje się też dynamiczny wzrost komercjalizacji wiadomości. Poważne dziennikarstwo walczy wszędzie o przetrwanie. Jedynie od czasu do czasu przyjeżdża na koniu biały rycerz (np. Jeff Bezos do „Washington Post”). Walka o przetrwanie słabszych finansowo mediów prowadzi do słabszej kontroli prawdziwości faktów i do reagowania na oczekiwania rynkowe kosztem jakości i odpowiedzialności dziennikarstwa. Od dziennikarstwa opiniotwórczego, szczególnie jeśli budzi emocje, odbiorcy nie oczekują wiarygodności faktów.

Odbiorców internetu, uczestników mediów społecznościowych interesuje to, co jest im bliskie. W tym obszarze zachowują się racjonalnie. W pozostałych sprawach, które budzą obawy bądź wręcz strach, po prostu obdarzają zaufaniem tych, których uznali za swe autorytety, i nie weryfikują źródeł informacji. To prowadzi do powstania wyrafinowanej infrastruktury przemysłu fałszywych wiadomości. Zdarza się, iż ten przemysł jest wspierany przez państwo. Służy wtedy manipulowaniu opinią publiczną.

Fałszywe wiadomości często korzystają z anonimowości w ciemnych zakątkach internetu, ale próg etyki do tego stopnia uległ obniżeniu, iż często pojawiają się pod nimi podpisy rozpoznawalnych publicznie osób. Trudno zrozumieć fakt, iż szanowani politycy czy eksperci nie odrzucają zaproszeń do występowania w tego typu platformach, dając im wiarygodność. Stopniowo komunikacja staje się podstawowym narzędziem walki ideologicznej.

Jako otwarte społeczeństwo powinniśmy na zjawisko fałszywych wiadomości zareagować. Z opóźnieniem pojawiają się pierwsze badania zachęcające do obywatelskiej aktywności w tym obszarze i do promowania edukacji wzmacniającej świadomość i wrażliwość społeczną na fałszywe wiadomości. Czy ta walka jest jeszcze do wygrania? Przynajmniej trzeba rozkołysać dzwony i bić na trwogę.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. Wszystko to prawda, ale…
  Jedną z głównych przyczyn aktualnego stanu rzeczy jest mit urzędu. Zaczęło się od niejakiego Wojtyły, który jako szef sekty ogłosił się nieomylnym. Potem był Lech Wałesa, który uwierzył w swą nieomylność i wszechwiedzę po tym, jak zasiadł na tronie prezydenckim. Prawdopodobnie maczał w tym palce jego (zawsze obecny) opiekun z ramienia sekty. A potem było coraz gorzej. Wszelka fachowość nie tylko przestała być istotna, ale zaczęła przeszakadzać.
  Aktualnie sytuacja w Polsce jest typowa dla dyktatury psychopaty, który – nie mając pojęcia o czymkolwiek – otacza się absolutnymi ignorantami. Potwierdzeniem są co i rusz wymyślane przez nadprezesa prawa, które już nawet do kabaretów nie przystają, oraz gigantomania budowlana.
  To przecież rząd produkuje najwięcej fake news. A ludzie chcą po prostu żyć. Więc się dostosowują. A że wszechobecna sekta uczy od dziecka posłuszeństwa wobec zwierzchników, więc lud wierzy rządowi na całkiem przyzwoitym poziomie ok. 40%. Przy czym ta liczba jest też kwestią wiary.
  Przykro mi ale sądzę, że czas refleksji słownych i nawoływań do bycia porządnym, już minął. Nie zdziwiłbym się, gdyby wkrótce Polska otoczyła się murem jak NRD czy Korea Północna. I wprowadziła inkwizycję.
  Powyższe stwierdzenia dotyczące urządów dotyczą – niestety – również Unii Europejskiej. Patrząc na liczbę urzędników i jakość deputowanych (nie tylko polskich) aż dziw bierze, że to się jeszcze jakoś trzyma. Na pewno pomagają w tym bezczelnie wysokie apanaże.

 2. Polubiłem!
  Pierwszy raz czytam Pani felieton / mogę tak nazwać?/ i dobrze trafiłem.
  To jest sedno moich zmartwień. Dokąd idziemy?
  Jak to się skończy?
  Przez ostatnie 30 lat starałem zajmować się zarabianiem na rodzinę ale PESEL i zdrowie mnie przystopowało. Przeszukuję wszystkie przypadkowo trafione portale i czasopisma plus współczesne książki. Jestem przerażony!
  Dokąd zmierza Świat?
  Odnoszę wrażenie, że gwałtownie wzrasta agresja i promowane są przez
  czytelników / a może się tak wydaje piszącym?/ ataki które zeszły z podstaw merytorycznych do ideologicznych.
  Nie umiem się pogodzić z felietonami blogu Polityki w których ktoś
  przyznaje się, że nie ogląda TVP INFO a tylko TVN 24 i nie rozumie, że musi /bo taki jest tego efekt/ być zgnębiony, nie powiem, że w depresji.
  W efekcie pisze o bucach a dla mnie jest w tym momencie sam bucem i nic na to nie poradzę. A był dla mnie autorytetem! Co się stało?
  Nie mogę tego usprawiedliwiać starością, a może powinienem?
  Odnoszę wrażenie, że efektem tego o czym Pani pisze, będzie wzrost napięć społecznych. Niepotrzebnych, ale coś się wali, obecna rzeczywistość.
  Tylko kto to przyspiesza, kto chce by nabrało form rewolucyjnych?
  Dlaczego starzy doświadczeni dziennikarze nie dostrzegają,
  że korzystając ze swojego dorobku i wyrobionego autorytetu
  mogą uspokoić nastroje?

 3. Z Pani tekstem doskonale koresponduje wystapienie Martina „Marty” Barona (nacz.red. Washington Post) jakie autor mial instytucie badan Reutera na uniwersytecie w Oksfordzie, 16 lutego.

  https://www.washingtonpost.com/pr/wp/2018/02/19/washington-post-executive-editor-martin-baron-delivers-reuters-memorial-lecture-at-the-university-of-oxford/?utm_term=.9aee43e8188f

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Z przyjemnością czytam takie felietony napisane klarownym językiem.
  Analiza i diagnoza zjawiska fake newsów nienaganna, ale obawiam że z tym nadużyciem trzeba będzie żyć, boć to skuteczny nadzwyczaj – jak widać – oręż w walce o wpływy i władzę poprzez dezinformację i manipulację masami.
  Może technologia pomoże ograniczyć destrukcyjne oddziaływanie tej „broni” słabych?

 6. Jako uzupełnienie:

  JAK ROZPOZNAĆ FAŁSZYWĄ INFORMACJĘ

  SPRAWDŹ ŹRÓDŁO
  Przeanalizuj dokładnie stronę, sprawdź jej misję oraz informację kontaktowe.

  PRZECZYTAJ WIĘCEJ
  Nagłówki mogą być prowokacyjne, aby skłonić do kliknięcia. Zapoznaj się z całym tekstem.

  SPRAWDŹ AUTORÓW
  Poszukaj informacji o autorze. Sprawdź, czy w ogóle istnieje, i czy jest wiarygodny.

  DODATKOWE ŹRÓDŁA
  Sprawdź, czy podane w linkach źródła rzeczywiście odnoszą się do danej informacji.

  SPRAWDŹ DATĘ
  Udostępnianie starych informacji nie musi obrazować bieżących wydarzeń.

  A MOŻE TO ŻART?
  Jeśli informacja brzmi niewiarygodnie, to może być satyra. Sprawdź stronę i autora.

  UWAŻAJ NA STRONNICZOŚĆ
  Zastanów się, czy Twoje własne przekonania nie wpływają na obiór informacji.

  ZAPYTAJ EKSPERTÓW
  Zawsze warto wiedzieć więcej. Dopytaj bibliotekarza i innych ekspertów.

  https://www.ifla.org/publications/node/11174?gclid=EAIaIQobChMIz9f_2sLF2QIV7ZTtCh3kEQr_EAAYASAAEgJTP_D_BwE
  https://www.factcheck.org/2016/11/how-to-spot-fake-news/
  https://www.factcheck.org/hot-topics/

 7. Szanowna Gospodyni. Nie jesteśmy „otwartym społeczeństwem”. Stąd konsekwencje.

 8. pani poglądy na politykę są w porządku a także mam uznanie dla pani wiedzy ekonomicznej. ale/jest ale/ pani poglądy na zakaz leczenia osób homoseksualnych /o czym dowiedziałem wczoraj/ stawiają panią w jednym szeregu z najbardziej przykościółkowymi osobami w tym kraju. wstyd!. ale jeszcze bardziej mi wstyd za J.Lewandowskiego, który tak samo jak pani zagłosował w europarlamencie.